Uwolnij potencjał
twojego dziecka w SP 155

os. 2 Pułku Lotniczego 21, 31-869 Kraków

tel. 12 647 10 08, sp155krakow@o2.pl

Zatańcz z przedszkolakiem

Projekt “Zatańcz z przedszkolakiem”,

czyli integracji w SP 155 w wykonaniu klasy 5f ciąg dalszy - marzec 2019

Projekt “Zatańcz z przedszkolakiem” był realizowany we współpracy z Samorządowym Przedszkolem Specjalnym nr 100 na os. Uroczym w Krakowie.

Moi uczniowie już w ubiegłym roku szkolnym, jako czwartoklasiści, nawiązali współracę z przedszkolakami. Wtedy zorganizowaliśmy dla grupy młodszych kolegów Szkolny Dzień Integracji. Zaprosiliśmy ich do szkoły na występ teatralny, zabawy integracyjne oraz samodzielknie upieczone przysmaki. Byliśmy później zaproszeni na rewizytę i podziwialiśmy jasełka w wykonaniu naszych zaprzyjaźnionych kolegów. Współpraca wiązała się z silnymi emocjami, ale również wielką radością i satysfakcją. Czwartoklasiści chętnie dzielili się swoimi wrażeniami: http://www.sp155.krakow.pl/index.php/plan-lekcji/wyroznienie-w-projekcie-kazdy-jest-komus-potrzebny.

Właśnie z tego powodu w bieżącym roku szkolnym postanowiliśmy współpracę kontynuować. Razem z opiekunkami dwóch grup przedszkolnych zaplanowaliśmy wspólny występ przedszkolaków z piątoklasistami na świętowaniu jubileuszu  100 lat przedszkola. Dla nas był to  II Szkolny Dzień Integracji, tym razem wyjazdowy.

 Pracę zaplanowaliśmy w kilku etapach:

  1. 1. X - XI - wybór muzyki, opracowanie układu choreograficznego, ćwiczenia tańca,
  2. 2. XII - II - spotkania z przedszkolakami, oswajanie się z muzyką, ruchem, dotykiem, ćwiczenia tańca w zespole,
  3. 3. XII - II - projektowanie elementów strojów z dostępnych materiałów, dekoracji, wybór rekwizytów
  4. 4. III - występ jubileuszowy z dziećmi.

Szybko wybraliśmy utwory - postanowiliśmy zatańczyć z przedszkolakami m. in. chachę, kaczuszki i makarenę.

Dziewięcioro piątoklasistów przed swoimi lekcjami z radością i poświęceniem jeździło do młodszych kolegów prawie w każdy wtorek. Godzinne zajęcia taneczno - ruchowe sprawiały frajdę zarówno starszym jak i młodszym uczestnikom. Przedszkolaki wyglądały nas i witały w drzwiach, a potem nie odstępowały na krok. Żmudne na początku ćwiczenia sprawiały z czasem coraz większą radość. Apogeum nastąpiło na próbach generalnych, kiedy pojawiły się stroje i rekwizyty.

Uroczysty I Przegląd Taneczno - Ruchowy w SPS nr 100 w Krakowie odbył się zgodnie z planem w marcu. Na uroczystości stawiła sie cała klasa 5f wraz z rodzicami. Ledwie znaleźliśmy miejsca na widowni. Trema opanowała na początku wszystkich wykonawców, ale atmosfera niesamowitej radości i  życzliwości sprawiła, że wszyscy dali z siebie wszystko. To było prawdziwe święto tańca, które żywiołowo przekształciło się w  bal integracyjny.

      Projekt realizowaliśmy w ramach wolontariatu w naszej szkole. Mam nadzieję, że moi uczniowie z radością i zaangażowaniem będą w przyszłości działać w Szkolnym Kole Wolontariatu i zarażać ideą bezinteresownej pomocy innych uczniów, nauczycieli, może też rodziców. Myślę, że mają w sobie potencjał, który dobrze zagospodarowany w przyszłości zaprocentuje i zaskoczy nawet ich samych.

wychowawca klasy 5f

anna kamińska