Uwolnij potencjał
twojego dziecka w SP 155

os. 2 Pułku Lotniczego 21, 31-869 Kraków

tel. 12 647 10 08

Rakietki w ruch - tenis stołowy w SP 155

Dnia 27 lutego do naszej szkoły zawitała pani Jolanta Szatko – Nowak, czterokrotna mistrzyni Polski i brązowa medalista mistrzostw Europy w tenisie stołowym, multimedalistka. Spotkała się z uczniami klasy 6f oraz zaproszonymi przedszkolakami z Samorządowego Przedszkola Specjalnego nr 100 w Krakowie.

 Tenis stołowy cieszy się wśród naszych uczniów niesłabnącym powodzeniem. Jego popularność na pewno podtrzymuje zainicjowany przez pana Krzysztofa Kozaka ogólnoszkolny turniej. Konkurs ma dwie najważniejsze zasady: pierwszą jest zasada wspólnoty, czyli uczniowie, którzy grają w turnieju, mają obowiązek umówić się na mecz na przerwie we własnym zakresie. Często się nie znają, ale ich obowiązkiem jest odnalezienie przeciwnika i rozegranie spotkania. Wiąże się to z poznaniem innych uczniów w szkole, jak również uznanie pierwszeństwa meczów turniejowych nad zwyczajnym odbijaniem piłki na przerwie. Oprócz tego również sędziowanie sobie wzajemnie meczów, co powoduje, że grupa zawodników poznaje się wzajemnie, a nawet zaprzyjaźnia.

Druga zasada uwzględnia szeroko rozumiane fair play. Wzajemna życzliwość, powtarzanie zagrywek w sytuacji, gdy ktoś przeszkodzi, pilnowanie porządku przy stołach lub użyczanie sobie paletek czy piłeczek jest prawdziwie praktykowane w turniejowych meczach.

Do turnieju zgłosiło się 100 uczniów z klas 4-8, w tym 24 to dziewczyny. Wyłoniono już 6 finalistek, które rozpoczną zmagania w grupach, oraz 32 chłopców, przed którymi druga runda rozgrywek. Prawą ręką pana Kozaka jest Tomek Dziura z klasy 8b.

Nic dziwnego, że pojawienie się w szkole wspaniałej zawodniczki wzbudziło emocje wśród uczniów i samego organizatora szkolnych zawodów.

Tymczasem pani Jolanta Szatko nie była jedynym gościem w murach SP 155. Przyszła tak naprawdę spotkać się z naszymi zaprzyjaźnionymi przedszkolakami, którzy chcieli poznać podstawowe zasady gry, a przede wszystkim poćwiczyć z bardziej doświadczonymi starszymi kolegami. Pani dyrektor wyraziła zgodę na wypożyczenie nam stołów na czas spotkania z trenerką, a także przewidująco zapewniła soczki, żeby dzieci mogły uzupełnić płyny po wysiłku fizycznym. Przydały się bardzo! Po czterdziestu minutach zajęć wszyscy byli spoceni i spragnieni, ale zadowoleni i uśmiechnięci.

Trening poprowadzony przez doświadczoną zawodniczkę pokazał, że sport jednoczy i integruje wszystkich, a wysiłek fizyczny daje satysfakcję i radość. Dzięki pani dyrektor A. Kurek przedszkolaki zostały na pożegnanie obdarowane kompletami sprzętu sportowego, aby mogły kontynuować zainaugurowane na dzisiejszym spotkaniu aktywności. Pani trenerka zaś wszystkim miłośnikom tenisa stołowego z naszej szkoły życzyła sukcesów.

Spotkanie odbyło się w ramach realizacji działań integracyjnych prowadzonych od trzech lat  w klasie 6f. W tym roku realizujemy projekt „Pielęgnujmy przyjaźń“.

Anna Kamińska

Krzysztof Kozak